Sklep rowerowy

Rower Grawel – Co to takiego?

Od kilku lat w sklepach rowerowych można spotkać rowery typu GRAWEL. Co to takiego? Jest to hybryda sportowego roweru szosowego oraz roweru przystosowanego do jazdy w trudnym terenie.
W języku angielskim słowo „gravel” najczęściej tłumaczy się „żwir”. Nazwa tej grupy rowerów bezpośrednio tłumaczy do jakiej nawierzchni przystosowany jest rower, stworzono specjalnie do graweli opony doskonale nadające się do jazdy po terenie utwardzonym jak asfalt, jak również po ścieżkach leśnych i żwirowych. Najczęściej opony są o szerokości 35 do 40C. Zastosowanie mają tez systemy „tubeless” czyli bezdętkowe, dające możliwość jazdy na niskim ciśnieniu. Rowery te w większości posiadają lekki sztywny widelec, najczęściej wykonany z włókien węglowych. Kierownica o podobnym kształcie jak w rowerach szosowych typu baranek, o specyficznych odchyleniach tzw. „flara”. Napęd roweru bardzo często oparty jest na systemach dedykowanych do rowerów szosowych takich jak „Sora” czy „105” firmy Schimano lub specjalnie dedykowany napęd dla rowerów typu grawel – GRX Schimano. Standardem też są hamulce tarczowe w tańszych modelach mechaniczne a w tych lepszych tarczowe hydrauliczne.

Marka Giant i Liv posiadają w swojej ofercie rowery typu grawel i są to modele Giant REVOLT oraz Liv DEVOTE. Występują one w wersji z ramą aluminiową oraz w serii Advanced, z ramą karbonową. Firma Marin również posiada kilka propozycji dla miłośników tej grupy rowerów w tym także , można powiedzieć kultowy Marin FOUR CORNERS. Rowery przeważnie występują w kilku wariantach różniących się osprzętem, kolorem i oczywiście rozmiarem. I tutaj dochodzimy do bardzo ważnej kwestii jaką jest rozmiar. Dobór właściwego rozmiaru roweru w przypadku rowerów grawelowych podobnie jak ma to miejsce w „szosach” jest bardzo ważny. Stąd też producenci rowerów często wytwarzają rowery w większej ilości rozmiarów ram, przykładowo S, M, ML, L, XL. Warto z tego względu dobrać rozmiar w sklepie stacjonarnym, testując rożne wielkości a także ustawienia mostka, kierownicy i siodełka. W naszym sklepie chętnie udzielimy wsparcia przy doborze roweru zarówno pod względem rozmiaru jak i osprzętu.

Podsumowując należy stwierdzić że Grawel to rower, który zaspokaja różnorodne potrzeby – jest to szybki i uniwersalny jednoślad, o którym od dawna marzyli miłośnicy sportów rowerowych.