Sklep rowerowy

Jak przygotować rower elektryczny na zimę?

Czy wiesz jak przygotować rower elektryczny na zimę, tak aby bez problemów wystartować w nowy sezon rowerowy?
Tak, to już najwyższy czas aby pomyśleć nad tym jak i gdzie Twój rower powinien zapaść w sen zimowy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest aby rower jeździł cały rok. Jednakże kiedy pogoda nie sprzyja, należy „odstawić” rower w bezpieczne miejsce. Najbardziej wrażliwym elementem w rowerze elektrycznym jest bateria. Bez względu na producenta oraz na wiek roweru jest kilka zasad jakimi należy się kierować aby nie doszło do uszkodzenia baterii lub obniżenia jej sprawności. Podstawowym warunkiem prawidłowego przechowywania baterii jest stan naładowania oraz temperatura miejsca przechowywania. Według zaleceń producentów rowerów oraz producentów samych baterii, ogniwa pozostawiane na dłuższy czas powinny być naładowane w zakresie od 60% do 80%.

Nie zaleca się ładowanie do pełna lub pozostawienie baterii wyładowanej. Naturalne jest że stan naładowania baterii ulega spadkowi z uwagi na upływność. Pozostawienie baterii z niskim poziomem naładowania może spowodować całkowite jej rozładowanie, które jest szkodliwe dla ogniw, może też doprowadzić do całkowitego nieodwracalnego rozładowania a co za tym idzie do uszkodzenia baterii. Należy okresowo, nie rzadziej niż raz na dwa-trzy miesiące sprawdzać stan baterii.


Osobnym tematem jest temperatura oraz wilgotność pomieszczenia. Właściwą temperaturą do przechowywania baterii jest temperatura od 15 do 20 stopni Celsjusza lub tzw. pokojowa, oraz niska wilgotność. Jeżeli zamierzamy rower przechowywać w zimnym garażu to należy baterię wypiąć i złożyć w miejscu gdzie warunki przechowywania będą odpowiednie. Rower pozostawiony na zimę powinien być też zabezpieczony przed wilgocią i kurzem tak aby styki elektryczne nie zostały zabrudzone lub nie uległy korozji. Należy również pamiętać o odpowiedniej konserwacji innych elementów roweru jak hamulce oraz napęd, ale zabezpieczenie tych elementów jest takie same jak w przypadku konwencjonalnych rowerów. Oczywiście, nasz serwis pomoże Tobie przygotować się na przyszły sezon, z chęcią też udzielimy szczegółowych wskazówek dotyczących Twojego roweru. Zapraszamy do naszego sklepu i serwisu rowerowego na Gumieńcach w Szczecinie.